Psikoteknik Değerlendirmeyi Kimler Yapmalıdır?

Psikoteknik Değerlendirmeyi Kimler Yapmalıdır?

1- Ticari Araç Kullanan Sürücüler Psikoteknik Değerlendirmesi Almak Zorundadır.

2- Alkollü Araç Kullanımı Nedeniyle Üç Defa Ehliyetine El Konulmuş Olan Sürücüler Psikoteknik Değerlendirmesi Zorundadır.

3. Bir Yıl İçerisinde Beş Defa Hız İhlali Sebebi İle Ehliyetine El Konulmuş Sürücüler Psikoteknik değerlendirmesi Zorundadır.

4. Drift ve/veya Spin İhlali Nedeni ile Ehliyetine El Konulmuş Sürücüler Psikoteknik Değerlendirmesi Almak Zorundadır.

 

Kısaca şöyle söyleyebiliriz araç kullanarak gelir elde edecek kişilerin tamamı Psikoteknik değerlendirmesi zorundadır. Ticari araç kullanan tüm şoförlerin Psikoteknik Değerlendirmesi alma zorunluluğu gün içerisinde yoğun olarak araç kullanacak kişilerin bu iş için yeterli olup olmadığını ölçmeyi hedeflemektir, bu sayede gün içerisinde trafik yoğunluğu ve kaza yapma riskinin oranlarını düşürmek için çalışılmaktadır. 

*Alkollü Araç Kullanımı Sırasında Ehliyete El konulması

Alkollü araç kullanırken ehliyetine el konulan sürücüler ilk sefere mahsus 6 ay araç sürmekten men edilirler ve ehliyetlerine el konulur.

Aynı kişi tekrar alkollü araç kullanırken kolluk kuvvetleri tarafından bu kusuru işlediği anlaşılırsa iki yıl araç sürmekten men edilir ve idari para cezası uygulanır.

Aynı kişi tekrar yani üçüncü kez kolluk kuvvetleri tarafından bu kusuru işlediği anlaşıldığı takdirde araç sürmekten beş yıl men edilir, arabası trafikten men edilir ve bu geçen sürenin sonunda Psikoteknik Değerlendirilmesi zorunludur.

*Drift ve/veya Spin İhlali Sonucunda Ehliyete El Konulması

Drift ve/veya Spin ihlali yaptığı tespit edilen sürücünün ilk sefere mahsus ehliyetine 60 gün el konulur ve sürücü bu süre sonunda ehliyetini geri alabilmek için Psikoteknik Değerlendirilmesi zorunludur.

Aynı sürücü beş yıl içerisinde bu ihlali ikinci kez gerçekleştirirse ehliyeti iptal edilir ve tekrar ehliyet başvurusu yapmak durumunda kalır tekrar başvuru yapabilmek için Psikoteknik Değerlendirilmesi zorunludur.